pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Moral

Shko poshtë 
AutoriMesazh
((HaCk-LaDi))
Admin
Admin
avatar

Postimet : 252
Piket : 962
I antarsuar : 29/06/2010

MesazhTitulli: Moral   Wed Jun 30, 2010 9:02 pm

› 36. “Nuk është trim ai që fiton në (mundje), por trim është ai që e përmban veten nga zemërimi.”
› 46. “Ki ndërmend (frikësohu) All-llahun kudo që të jeshë. Të keqen përcille me të mirë, ajo do ta fshijë të keqen. Dhe me njerëzit bëhu i moralshëm-me moral dhe sjellje të mira.”
› 283. “Mos u merrni (shumë) me pasuri të palujtshme e të lakmoni në këtë botë.”
› 300. “Nuk është pasuri malli i shumtë, por pasuri është pasuria e shpirtit.”
› 331. “Asnjë send nuk do të jetë më i rëndë në peshojën e besimtarit në Ditën e Gjykimit sesa karakteri i mirë. Dhe, vërtet, All-llahu e urren të pamoralshmin dhe fjalëndytin.”
› 337. “Vërtet All-llahu është i butë dhe Ai e do butësinë në të gjitha sendet.”
› 340. “Lehtësoni e mos vështirësoni, përgëzoni e mos tmerroni.”
› 363. “Kush e nënçmon prijësin, All-llahu do ta nënçmojë atë.”
› 367. “Turpi sjell vetëm mirësi.”
› 526. “Shpirti i besimtarit është i lidhur me borxhin e vet derisa mos t'i lahet.”
› 846. “Kush beson në All-llahun dhe në Ditën e Gjykimit, le të fletë mirë ose le të heshtë.”
› 871. “Njeriut i mjafton gënjeshtra, sikur t'i rirrëfente të gjitha ato që i dëgjon.”
› 875. “Për njeriun e sinqertë nuk është e denjë të jetë mallkues.”
› 878. “Besimtari nuk mund të jetë ofendues, mallkues, sharës dhe degradues.”
› 881. “Ta blasfemosh (shashë) muslimanin është mëkat, kurse ta vrasish është mosbesim (kufr).”
› 894. “Kush na drejton armën, nuk është prej nesh, dhe kush na mashtron, nuk është prej nesh.”
› 896. “Kush e nxit (për përçarje) gruan e një njeriu apo të robit të tij, ai nuk është i yni.”
› 901. “Kur një njeri thotë: ‘Është shkatërruar njerëzia', ai është më i shkatërruari.”
› 925. “E kam pyetur të Dërguarin e All-llahut a.s. për shikimin e befasishëm?” Ai ka thënë: “Ktheje (menjëherë) shikimin tënd!.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Moral
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» I Do NOT Trust My Moral Compass, Do You Trust Yours?
» do you get moral support from your spouse/boyfriend or girlfriend.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: feja islame :: Forum islamik-
Kërce tek: