pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 MBAJ LLOGARI PËR VETEN PARA SE TË DALËSH PARA LLOGARISË SË ALLAHUT XHEL-LESHANUHU!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: MBAJ LLOGARI PËR VETEN PARA SE TË DALËSH PARA LLOGARISË SË ALLAHUT XHEL-LESHANUHU!   Wed Jan 06, 2010 10:58 pm

MBAJ LLOGARI PËR VETEN PARA SE TË DALËSH PARA LLOGARISË SË ALLAHUT XHEL-LESHANUHU!
1. A e ke përmendur dhe a e ke falënderuar All-llahun xh.sh. kur je zgjuar?
2. A e ke falur sot namazin e sabahut me xhemat në xhami?
3. A i ke bërë sot lutjet e mëngjesit?
4. A e ke filluar sot ditën me lutjen e drejtuar All-llahut xh.sh. që të të japë nafakë nga hallalli dhe a ke bërë përpjekje për këtë?
5. A e ke falenderuar All-llahun xh.sh. që të ka falur të dëgjuarit,të parët, të menduarit dhe të gjitha dhuntitë e tjera?
6. A e ke falenderuar All-llahun xh.xh. për dhuntinë që je musliman?
7. A i ke shfrytëzuar momentet kur pranohet lutja?
8. A ke mësuar gjë nga farzet dhe a ke marrë pjesë në ndonjë tubim ku jepet dituri?
9. A ke lexuar, mësuar dhe praktikuar gjë nga suneti i Muhamedit a.s , sot?
10. A i ke kursyer sot sytë, veshët dhe organet tjera nga harami?
11. A ke bërë sot salavatë mbi Muhammedin a.s?
12. A i ke bërë vizitë ndonjë të sëmuri?
13. A ke marrë pjesë në ceremoninë e vdekjes (larjes, namazit dhe varimit) së dikujt?
14. A ke urdhëruar sot dike për të bërë punë të mira dhe a ke ndaluar sot dikë nga veprimet e këqija?
15. A ke këshilluar dikë për hirë të Allahut?
16. A u ke dhënë ndihmë muslimanëve?
17. A i ke bërë lutje Allahut që të hyjshë në xhenet ( për atë që bën këto lutje xheneti thotë: O Zot,bëje atë banor timin! ) ?
18. A i ke bërë lutje Allahut të të kursej nga zjari i xhehnemit (për atë që bënë këto lutje , xhehnemi thotë : O Zot mos e bëj atë banorë timin!)?
19. A i ke falur të gjitha namazet në xhami (me xhemat)?
20. A i ke falur sot ( përveç farzeve ) të gjitha synetet e namazeve dhe a ke falur namaz nafile (vulnetar)?
21. A i ke bërë rregullisht lutjet që thuhen pas çdo namazi dhe ezani?
22. A ke qenë i përqëndruar gjatë namazeve dhe a i ke bërë këto me vëmendje?
23. A ke pasur kujdes t’i marrësh hallall teshat, ushqimet dhe gjithëçka tjetër?
24. A ka qenë sot heshtja jote e shoqëruar me mendimin për punë të mira, të folurit për udhëzimet Kur’anore, kurse të shikuarit për të marrë mësim?
25. A ke dashur dhe a ke urejtur sot dikë për hirë të Allahut?
26. A ja ke zbutur sot zemrën dikujt me ndonjë dhuratë?
27. A ke menduar t’u shmangesh shokëve të këqij dhe a ke filluar t’i zgjedhësh ata?
28. A je munduar të njihesh me ndonjë vëlla të ri për hirë të Allahut xh.sh.?
29. A je munduar të heqësh nga vetja të qeshurit pa nevojë?
30. A ke qarë sot nga druajtja prej Allahut?
31. A e ke lutur sot Allahun xh.sh. për faljen e gabimeve që ke bërë?
32. A i ke kërkuar ndjesë Allahut xh.sh. që të t’a forcoj zemrën tënde në fenë islame?
33. A e ke lutur sot Allahun xh.sh. për vete dhe për të gjthë besimtarët?
34. A u ke dhënë sot lëmoshë ( sadaka) të varfërve dhe nevojtarëve?
35. A i ke buzëqeshur sot vëllait musliman kur e ke takuar?
36. A e ke plotësuar premtimin dhe a i je përmbajtur atij?
37. A je i sinqertë kur i kryen veprimet e tua para të tjerëve dhe kur je vetëm?
38. A je kursimtar në varfëri dhe në pasuri?
39. A i ke bërë vizitë atij që është larguar( hidhëruar) prej teje?
40. A ke mundur të jeshë i paanshëm edhe gjatë hidhërimit edhe gjatë gëzimit?
41. A ia ke falur atij që të ka hyrë në hak dhe a u bëre dorëlirë ndaj tij që ishte dorështërnguar për ty?
42. A e ke mënjanuar hidhërimin për çështjet e tua private dhe a je munduar të keshë hidhërimin vetëm për hirë të Allahut?
43. A ke mbrojtur dhe shëruar zemrën tënde nga smundjet e saj ( siç janë urejtja, zilia etj.)?
44. A e ke përmbajtur gojën tënde nga mashtrimet, përgojimi, spiunimi, zënkat, etj.?
45. A je mësuar të praktikosh vetëm vetitë e mira ( siç, psh: durimin, devotëshmërinë, mëshirimin, të mbështeturit te Allahu, çiltërinë etj)?
46. A thua në vete edhe në raste fatkeqësie se ne jemi të Allahut dhe te Allahu do të kthehemi?
47. A i ke bërë Allahut xh.sh. këtë lutje: O Zoti im, unë kërkoj mbështetjen tënde kundër shirkut ( të përshkruarit shok Allahut) me vetëdije dhe më fal për gabimet që i bëj në mënyrë të pavetëdijëshme.Kush e bën këtë lutje, Allahu xh.sh. do ta largoj nga shirku që bëhet hapur dhe nga ai që bëhet fshehur.
48. A i ke kryer sunetet teorike dhe praktike të Pejgamberit a.s?
49. A i ke kryer të gjitha punët në mënyrë të sinqertë?
50. A kujton: vdekjen, varin, Ditën e Gjykimit dhe vështirësitë e saj?
51. A e mbaron ditën i penduar vendosshmërisht dhe me përulje para Allahut xh.sh.?
52. A rinë pandërprerë me abdest?
53. A bjer të flejshë me abdest?
54. A kryen namazin e natës?
55. A ke bërë vizitë farefisin?
56. A bën dhikër ( të permendurit ) e Allahut ?
57. A je respektues ndaj prindërve?
58. A je respektues ndaj bashkëshortit, më pleqëve dhe më të riturve?
59. Diturinë me të cilën të ka pajisur Allahu a e shpërndanë në emër të Allahut?
60. Kohën që të ka dhuruar Allahu a shfrytëzon në hallall?
61. Kritikën që ia drejton dikujt, a ia ban me butësi apo ashpërsi?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
MBAJ LLOGARI PËR VETEN PARA SE TË DALËSH PARA LLOGARISË SË ALLAHUT XHEL-LESHANUHU!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Looking4Resellers for|Mobile Dialer||Pc2Phone|with Free VSR
» Char's Stuff
» New Super Mario Bros. 2 & Kingdom Hearts 3D - Among Best-Sellers In August
» [ANSWERED] Integrate Language Pack
» [Guide] Roleplay menjadi Biker

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: feja islame :: Forum islamik-
Kërce tek: