pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 si me u fal ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: si me u fal ?   Wed Jan 06, 2010 10:51 pm

Çfare suresh duhet te lexojme gjate faljes?Te nderuar lexues!
Gjate faljes besimtari duhet te lexoje, disa Dua (lutje), disa sure nga Kurani, dhe Suren hapese te Kuranit, Al-Fatiha.
Suret te cilat besimtaret i lexojne jane ne Kuranin e Shenjte.
Per arsye se disa prej nesh nuk dine te lexojne ne gjuhen arabe, ne kemi sjelle kete seksion, me sure, te shkruajtura ne gjuhen latine. Ato konsistojne ne disa nga suret e fundit te Kuranit, te cilat jane te lehta dhe te shkurtra. Shpresojme qe ne shkrimin e tyre, te sjellim nje shqiptim sa me te mire te tingujve origjinal Kuranor.


Lutja e fillimit.
Pasi besimtari vendos te falet dhe ben tekbirin (Allahu Ek'ber), ai fillon faljen duke lexuar kete Dua:

Subhaneke Allahume ue bihamdike ue tebarakesmuke ue tealah xheduke ue la ilaha gajruk. Me pas besimtari vazhdon duke thene:

Eaudhu bilahi mine Shejtani Rraxhim
(Perkthim: Mbrohem me Allahun nga Shejtani i mallkuar.)
Me pas lutesi fillon te lexoje Suren al Fatiha:


Al Fatiha
Bismilahi Rrahmani Rrahimi.
Elhamdulilahi Rabil al Emin.
Er-Rrahmani Rrahim.
Maliki Jeumidin.
I ja kena budu, ua i ja kena stain.
Ihdina sirata al-mustakim
Sirata ledhina en amta aleihim, ghairril maghdubi aleihim ua la da-a-alin.
Amin Pas Al-Fatiha-se, lutesi lexon ndonje sure tjeter nga Kurani i shenjte. Per kete qellim me poshte do te gjeni disa sure, te cilat mund te lexohen pas Al-Fatiha-se.


Suretu Al-Fil
Elemte rakejfe feale Rabuke bi as-habil fil.
Elem je xhe-al kejdehum fitadlil.
Ue ersele aleihim, tajren eba bil.
Termi-i-him bi hixharetin min sixh-xhil.
Fexhe-ala hum ke asfin me'kul.

Suretu Kurejsh
Li ilafi kurejshi
Ilafi him rihlete shita-ai we saif.
Felja budu, Rabe hadhel bejt.
Eledhi at amahum min xhuin.
Ue amanahum min hauf.

Suretu Al-Maun
Ere-ejte ledhi, ju kadhi bubi din.
Fedhalike ledhi jedu-ul jetim.
U la jehudu ala ta'amil miskin.
Fe ue-jlun lil musalin.
Eledhine hum an salati him sahun.
Eledhine hum juraun, ue jemne unel maun.


Suretu Al-Kauthar
Ina-ea-taina kel-keuther.
Fesali li rabike uen har.
Ine shanieke huvel ebter.


Suretu Al-Kafirun
Kul-ja e juhel kafirun.
La ea-budu ma tea-budun.
Ue la entum abidune ma eabud
ue la ene abidu ma ebed-tum.
Ue la entum abidune ma eabud.
Lekum dinu kum ue lije din.

Suretu An-Nasr
Idha xha-e, ue nasru-llahi uel fet-h.
Ue re-ejte n-nase jed-khulune fi dini lahi ef-uaxha.
Fe sebih bi-hamdi Rabike, ue estag-firu.
Ine-Hu kane teuaba.

Suretu Al Mesed
Tebet je daa ebi lehebin ue teb.
Ma agna anhu, maluhu ue ma kaseb.
Se jasla naren dhate leheb.
Uemre etuhu hamaleten khatab.
Fi xhidiha hablun min mesed.

Suretu Al-Ikhlas
Kul hu Allahu Ehad.
Allahu Samed.
Lem jelid ue lem juu led.
Ue lem je kul-lehu kufu-uen Ehad.

Suretu Al-Felek
Kul eudhu birabil felak.
Min sherri ma halak.
Ua min sherri ga-asikin idha u akab.
Ua min sherri ne fa thati fil ukad.
Ua min sherri ha-asedin idha-a hasad.

Suretu En-Nas
Kul eudhu bir abi nasi
Meliki nasi
ilahi nasi
min sherri uesuasil hanasi
eledhi ju-ues-uisu fisuduri nasi
min el-xhineti eu nasi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
si me u fal ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: feja islame :: Namazi dhe gjithqka rreth tij-
Kërce tek: