pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 hap radio online

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: hap radio online   Mon Dec 14, 2009 10:12 am

1. Duhet të keni të instaluar Windows XP professional
2. Duhet të keni lidhje interneti 24 orë (broadband për mbi 100 degjues)
3. IIS Services të instaluar - nese nuk dini se si instalohet IIS Services ja një sqarim:
Shkoni ne Start -> kliko Control Panel -> pastaj Add/Remove Programs -> ne fund Add/Remove Windows Components.
Pastaj shkoni ku shkruan "Internet Information Services" dhe klikoni "details" dhe zgjedhni "world wide web service" dhe kliko OK dhe prit të instalohet (duhet të keni cd-ne e Windows XP Professional të vendosur ne cd-room)
4. Duhet të keni IP statike
5. Duhet të keni të instaluar Winamp-in

Shkojme të shkarkojme "Shoutcast Server" ne: http://www.shoutcast.com/downloads/sc1- ... indows.exe
pasi të mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Pastaj shkojme e shkarkojme "Shoutcast DJ DSP" ne: http://www.shoutcast.com/downloads/shou ... indows.exe
pasi të mbaroj shkarkimi e hapim dhe e instalojme.

Shkojme të konfigurojme Shoutcast Serverin: kliko My Computer -> pastaj C: -> me vone Program Files -> kërko Shoutcast > dhe ne fund sc_serv.ini
sc_serv.ini e hapim me wordpad

Hapet një tekst:
e gjejme ku shkruan maxuser=32
numrin 32 e ndryshojme e bejme 100

Pastaj e gjejme ku shkruan password=changeme
changeme e ndryshojme dhe bëni si të doni por nuk duhet ta haroni se do na duhet me vone.

Pastaj e gjejme ku shkruan portbase=8000
8000 duhet ndryshuar ne 8015

E bejme "Save" dhe i mbyllim të gjitha dritaret.

Tani shkojme ne: Start -> Programs -> Shoutcast Dnas -> Shoutcast Dnas (console) dhe e leme të hapur.

Shkojme tek winamp-i klikojme me anen e djathte diku lart
shkojme tek options -> preferences dhe hapet një dritare pastaj shkojme tek: Dsp/Effect -> Nullsoft Shoutcast Source dsp v1.8.2b [dsp_sc.dll]

Hapet një dritare tjeter ku shkruan "Shoutcast Source"

Shkojme tek "output":
poshte shkruan "address" dhe shkruani IP statike tuajen
tek "port" shkruani 8015
tek "password" shkruani passwordin e njejte qe e ndryshuam pak me pare
tek "encoder" zgjidhni 1
tek "reconnection timeout" shkruani 0
pastaj shkojme ne "yellowpages" dhe shkruajm sipas deshires.

Shkojme tek butoni tjeter "encoder":
tek "encoder type" zgjedhim mp3 encoder
tek "encoder settings" zgjedhim 24kbps, 22.050khz, mono

Shkojme tek butoni tjeter input:
këtu zgjedhim nese duam të leshojme muzike nga soundcard-i apo winampi

Shkojme perseri tek "output" butoni dhe e bejme "connect"
mos harroni IP tuaj dhe passowrdin.

Dhe urrrrraaaaa e hapet një radio online

për ta vertetuar se a punon hapim Internet Explorerin dhe shkruani IP statike tuaj dhe porten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
hap radio online
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Haiv Hmoob Radio
» HSP Radio Podcast Interview with Elaine Aron
» problem in selecting radio button in selenium RC
» What's the biggest prize you've won by joining online contests?
» Selecting Radio button in radio group

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime kompjuterike-
Kërce tek: