pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 vjellja dhe diarreja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: vjellja dhe diarreja   Wed Dec 02, 2009 7:07 pm

Cilat janë shkaqet më të shpeshta?
Vjellja dhe diarreja janë simptoma të shpeshta të cilat mund të shfaqen në suaza të më shumë sëmundjeve. Shkaku më i shpeshtë janë gabimet kualitative dhe kuantitative në ushqim.

*

Zvjerdhja e hershme ose kalimi ne ushqim të përzier mund të jetë shkaku për vjellje dhe diarre.
*

Në disa raste vjellja është si rezultat i alergjisë ndaj qumështit të lopës.
*

Dhënia e ushqimit që nuk përgjigjet për moshën, ushqim i yndyrshëm ose i infektuar gjithashtu mund të jetë shkak për vjellje e ndjekur me diarre. Kjo ndodh më shpesh gjatë muajve të verës.
*

Infeksionet akute të zorrëve, të shkaktuara nga bakteret dhe viruset gjithashtu shkaktojnë vjellje dhe diarre, të cilat transmetohen lehtë nga fëmija në fëmijë. Në raste të tilla është e rëndësishme të izolohen të sëmurët.
*

Vjellje dhe diarre mund të paraqitet si fenomen shoqërues gjatë infeksionit të veshit, infeksion urinar ose gjatë problemeve tjera.
*

Vjellje karakteristike haset te stenoza e pilorit (anomali e lindur, te e cila është prezent ngushtim te dalja nga lukthi). Paraqitet më shpesh te foshnjat meshkuj diku pas ditës së 15-20 pas lindjes. Vjellja ndodh menjëherë pas pirjes gji, dhe ka karakterin e “shadervanit”, nga dita në ditë përforcohet ndërsa fëmija mbetet i uritur dhe humb në peshë. Jashtëqitjet janë të pakta dhe të errta. Kjo sëmundje sot përcaktohet me ekzanimim ultrasonografik dhe shërohet me operacion.
*

Duhet të bëhet dallim mes vjelljes së vërtetë dhe gromësirës që shfaqet te foshnjat pas pirjes gji. Kjo mund të jetë e shoqëruar me vjelljen e sasisë së vogël të qumështit. Kjo është dukuri normale.

A janë ngjitëse vjellja dhe diarreja?

Ndonjëherë mund të jenë ngjitëse, në varshmëri nga sëmundja që i ka shkaktuar.

A tregojnë vjellja dhe diarreja se bëhet fjalë për sëmundje serioze?

*

Më shpesh shfaqen si fenomen kalues dhe nuk bëhet fjalë për sëmundje serioze.
*

Më rrallë mund të ndodh ë dehidrim, i cili do ta kërcënojë jetën e fëmijës, sidomos te foshnjat e vogla.
*

Në disa raste vjellja dhe diarreja sugjerojnë për prezencë të sëmundjes serioze, e cila duhet të diagnostikohet dhe të shërohet shpejtë.
*

Shumica e sëmundjeve që manifestohen me vjellje dhe diarre janë të lehta dhe reagojnë mirë në terapi të rëndomtë.

Tretmani
Vjellje

*

Shumica e vjelljeve nëse trajtohen siç duhet ndërpriten pas 8-12 orësh. Nëse fëmija vjell, duhet të jepet tretje elektrolite në sasi të vogla, një lugë kafeje në çdo pesë minuta. Sasia zmadhohet gradualisht në varshmëri nga toleranca.
*

Nëse fëmija nuk vjell pas 8-12 orë futet ushqim solid. Foshnjave u jepet ujë orizi. Fëmijëve më të mëdhenj oriz pilaf, krekera ose bukë të rreshkur.
*

Qumështi futet nëse foshnja nuk vjell 12-24 orë.

Diarreja

*

Nëse fëmija ka diarre, menjëherë duhet filluar me dhënjen e lëngjeve. Për këtë sëmundje, më e rëndësishme është sa do të pijë, se sa do të ha. Më së miri është t'i jepet tretje orale elektrolite (siç është Neliti), i cili është special i formuluar për foshnja dhe fëmijë të vegjël.
*

Nuk duhet të jepen lëngje frutash ose pije të ëmbla, sidomos jo foshnajve të vogla.
*

Fëmijëve më të mëdhënj që pranojnë ushqim solid u jepen banane, oriz pilaf, drithëra të ziera, molla dhe mish të zier.
*

Duhet të vazhdohet me dhënien gji ose me qumështin nga formula (nëse është në ushqim artificial), me përjashtim nëse e ndalon mjeku.
*

Mes ushqimeve duhet të jepen lengje të kthejllta.

Cilat janë shenjat që ka ndodhur dehidrimi?
Rreziku më i madh gjatë diarresë së rëndë dhe të prolonguar dhe/ose vjelljes është dehidrimi – humbje e ujit nga organizmi. Foshnjat e vogla mund të dehidrojnë shpejtë. Shenjat për dehidrim janë:

*

Etje ekstreme ,
*

Urinon pak (rrallë dhe me sasi të vogla të urinës). Normal, shumica e foshnjave janë “të lagura deri në fyt” gjatë çdo ndërrimi (më së paku 6 herë gjatë ditës).
*

Letargji dhe polgështi ,
*

Sytë janë të gropuara, buzët janë të thata, nuk ka lot, lëkura duket e rrudhur – me turgor të zvogëluar.

Kur të drejtoheni te mjeku?
Kontaktoni me mjekun tuaj nëse është prezente kjo që vijon:

*

Diarre dhe vjellje që nuk reagojnë në terapi.
*

Nëse janë prezente shenjat e dehidrimit.
*

Nëse bëhet fjalë për inflamacion të veshit ose fëmija ankohet në vështirësi gjatë urinimit.
*

Nëse jashtëqitjet janë me gjak, nëse temperatura perziston ose nëse është prezent shqetësim ekstrem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
vjellja dhe diarreja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: