pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Raporti Na/K për zemër të shëndoshë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Raporti Na/K për zemër të shëndoshë   Wed Dec 02, 2009 7:02 pm

Raporti Na/K për zemër të shëndoshë

Shkencëtarët kanë analizuar raportin ndërmjet natriumit dhe kaliumit në ushqimin e 3.000 vullnetarëve, të cilët vuanin nga shtypja e lartë e gjakut.

Është treguar se marrja e sasisë më të madhe të natriumit dhe sasisë më të vogël të kaliumit me anë të ushqimit, shton rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës dhe të enëve të gjakut, dhe e kundërta, rritja e sasisë së kaliumit që futet në organizëm duke zvogëluar konsumimin e kripës (që është e pasur me natrium), zvogëlon rrezikun për shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare.

Rezultatet tregojnë po ashtu se, secila njësi në rritjen e raportit natrium/kalium te personat me shtypje normale të gjakut, rrit për 24% rrezikun për t’u sëmurë nga sëmundjet e zemrës dhe të enëve të gjakut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Raporti Na/K për zemër të shëndoshë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: