pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Enzima kyçe për mbipeshën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Enzima kyçe për mbipeshën   Wed Dec 02, 2009 7:00 pm

Enzima kyçe për mbipeshën

Hulumtuesit pranë Universitetit të Kalifornisë kanë identifikuar një enzimë, e cila ka rol vendimtar në procesin e metabolizimit të yndyrave.

Testimet e realizuara te minjtë laboratorikë, kanë treguar se çaktivizimi i kësaj enzime mund ta ndërpresë zhvillimin e mbipeshës, përkundër konsumimit të ushqimit me sasi të madhe yndyrash.

Është vërtetuar se me anë të çaktivizimit të kësaj enzime thelbësore, pengohet edhe rritja e nivelit të kolesterolit në gjak.

Autorët e studimit shpresojnë se këto rezultate do të sjellin deri te zhvillimi i trajtimeve të reja për mbipeshën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Enzima kyçe për mbipeshën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: