pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Diabeti, sëmundjet e zemrës dhe demenca

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Diabeti, sëmundjet e zemrës dhe demenca   Wed Dec 02, 2009 6:59 pm

Diabeti, sëmundjet e zemrës dhe demenca

Një studim i ri ka bërë lidhshmërinë ndërmjet diabetit dhe rritjes së nivelit të kolesterolit (sidomos LDL-kolesterolit), me rënien e shpejtë të funksioneve psikike te personat e sëmurë nga sëmundja Alzheimer.

Rezultatet e këtij studimi ofrojnë të dhëna shtesë për rolin e shëndetit të zemrës dhe enëve të gjakut në paraqitjen dhe progresionin e sëmundjes Alzheimer.

Autorët e studimit pohojnë se parandalimi i sëmundjeve të zemrës dhe diabetit, ose mbajtja e simptomave nën kontroll, mund ta ngadalësojë fuqishëm progresin e sëmundjes Alzheimer.

Sëmundja Alzheimer ose demenca senile karakterizohet me rënien e funksioneve psikike, në radhë të parë atyre të kujtesës, mendimit dhe inteligjencës, sidomos te moshat e shtyra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Diabeti, sëmundjet e zemrës dhe demenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: