pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Çaji i nxehtë mund të shkaktojë tumor të fytit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Çaji i nxehtë mund të shkaktojë tumor të fytit   Wed Dec 02, 2009 6:57 pm

Çaji i nxehtë mund të shkaktojë tumor të fytit

Në bazë të një studimi të publikuar në revistën "British Medical Journal", njerëzit të cilët pinë çaj të nxehtë janë të rrezikuar për t’u sëmurë nga kanceri i fytit.

Kanceri i ezofagut, deri më tani ka qenë i lidhur me pirjen e duhanit dhe konsumimin e alkoolit, ndërsa sipas studimeve të reja, edhe pijet e nxehta mund të konsiderohen si faktorë të rrezikut, për faktin se e dëmtojnë mukozën edhe indet e fytit dhe ezofagut.

Shkencëtarët iranianë kanë analizuar rajonin Golestan, ku është shkalla më e lartë e kancerit të ezofagut në botë, ndërsa banorët pinë mesatarisht një litër çaj të nxehtë në ditë, derisa duhani dhe alkooli konsumohen shumë pak.

Rezultatet kanë treguar se konsumimi i çajit të nxehtë deri në 65 °C dyfishonte rrezikun e shfaqjes së kancerit të fytit dhe ezofagut, ndërsa konsumimi i çajit më të nxehtë se 70 °C, e tetëfishonte këtë rrezik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Çaji i nxehtë mund të shkaktojë tumor të fytit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Migraine and Brain Tumor
» Tumor Free tutorials. new tuts up

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: