pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Karotenoidet i mbrojnë eshtrat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Karotenoidet i mbrojnë eshtrat   Wed Dec 02, 2009 6:57 pm

Karotenoidet i mbrojnë eshtrat

Konsumimi i shtuar i pigmenteve antioksiduese nga bimët, më konkretisht karotenoideve, zvogëlon rrezikun për frakturat e eshtrave të ijëve.

Nga karotenoidet individuale veprim më të madh mbrojtës ka treguar likopeni.

Autorët e studimit mendojnë se stresi oksidues ndikon në dëmtimin e eshtrave dhe për këtë arsye antioksiduesit e fuqishëm, siç janë karotenoidet, kanë efekt mbrojtës ndaj eshtrave.

Burime të karotenoideve janë pemët me ngjyrë portokalli, karotat, kajsitë, mangot, patatet, spinaqi, lakra jeshile etj. Ndërsa likopeni në sasi më të madhe është i pranishëm në domate, gujava dhe grejpfrut. Salmoni, butaku, qumështi dhe vezët, janë po ashtu burime të karotenoideve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Karotenoidet i mbrojnë eshtrat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: