pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjeni përgjegjës për skizofreni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Gjeni përgjegjës për skizofreni   Wed Dec 02, 2009 6:56 pm

Gjeni përgjegjës për skizofreni

Dy studime të reja kanë treguar se në kuadër të shkaktarëve të skizofrenisë, supozohet rol vendimtar luan një gjen.

Edhe pse afër 1% e popullatës botërore vuan nga kjo sëmundje e rëndë psikike, shumë pak dihet për skizofreninë, ndërsa shumë raste nuk diagnostikohen me kohë.

Shkencëtarët nga instituti mjekësor amerikan “Howard Hughes”, kanë zbuluar një gjen, për të cilin mendojnë se dëmton rritjen dhe zhvillimin e qelizave nervore, duke shkaktuar kështu simptoma, si halucinacionet, depresioni, idetë e marra dhe paranoja.

Gjeni është quajtur DISC1, ndërsa se është fajtor për skizofreninë, për herë të parë kanë treguar shkencëtarët pranë Universitetit të Edinburghut. Ky gjen ka veprim të ngjashëm me litiumin (i cili shfrytëzohet për mjekimin e euforisë) duke penguar lirimin e disa substancave kimike në tru.

“Ky hulumtim na ndihmon të kuptojmë saktë se si zhvillohet procesi në tru, dhe njëkohësisht na është ofruar mundësia për zgjidhjen e këtij problemi kur procesi ndodh në mënyrë të gabuar”, ka thënë udhëheqësi i studimit, Dr. William Hennad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Gjeni përgjegjës për skizofreni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: