pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Osteoporoza dhe marramendja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Osteoporoza dhe marramendja   Wed Dec 02, 2009 6:56 pm

Osteoporoza dhe marramendja

Marramendja është e lidhur me osteoporozën, tregon një studim i ri i publikuar në revistën "Neurology".

Personat me osteoporozë janë të prirë që të përjetojnë marramendje- çrregullim i veshit të brendshëm që jep ndjenjën e marramendjes. Kjo çon deri te çrregullimet e metabolizmit të kalciumit te personat të cilët vuajnë nga marramendja.

Ekspertët besojnë se marramendjen e shkaktojnë kristalet jostabile të karbonatit të kalciumit, të cilët lëvizin nëpër tubet e ndjeshme të veshit të brendshëm.

Shkencëtarët koreanë kanë analizuar 209 persona të cilët vuanin nga marramendja, të cilës nuk u dihej shkaktari, ndërsa në grupin e kontrollit janë përfshirë 202 participantë të shëndoshë.

Rezultatet kanë treguar se individët me osteoporozë (me dendësi të vogël të eshtrave), kishin qenë tri herë më të prirë për të pasur marramendje në raport me grupin e kontrollit; ndërsa ata me ostopeni (një shkallë para zhvillimit të osteoporozës), kishin qenë dy herë më tepër të rrezikuar për të pasur marramendje në raport me grupin e kontrollit.

Osteoporoza është sëmundje e eshtrave, ku dendësia minerale e eshtrave është e zvogëluar dhe kështu rreziku për frakturat e eshtrave është i madh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Osteoporoza dhe marramendja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: