pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kafeina, ushtrimet dhe dhimbja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Kafeina, ushtrimet dhe dhimbja   Wed Dec 02, 2009 6:54 pm

Kafeina, ushtrimet dhe dhimbja

Shumë sportistë janë në dijeni se pirja e kafesë para fillimit të ushtrimeve, përmirëson dukshëm realizmin e tyre dhe zvogëlon dhimbjen e cila paraqitet gjatë ushtrimeve intensive.

Një studim i ri është marrë pikërisht me këtë çështje, duke hulumtuar ndikimin e kafeinës në dhimbjen e muskujve gjatë aktivitetit fizik me intensitet të lartë.

Në studim kanë marrë pjesë 25 studentë të shëndoshë, me formë të mirë truporë. Në bazë të konsumimit të kafesë, studentët janë ndarë në dy grupe: ata të cilët kanë konsumuar sasi të vogël të kafeinës, dhe ata të cilët kanë konsumuar mesatarisht 400 mg kafeinë (që është vlerë ekuivalente me tre deri në katër filxhanë kafe).

telegrafi
Rezultatet kanë treguar se kafeina zvogëlon dhimbjen, e cila paraqitet si pasojë e ushtrimeve intensive, me kusht që kafeina të merret afër një orë para fillimit të ushtrimeve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Kafeina, ushtrimet dhe dhimbja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: