pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Frika nga trashja e demshme per shendetin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Frika nga trashja e demshme per shendetin   Wed Dec 02, 2009 6:51 pm

Frika e gabueshme nga trashja, mund ta dëmtojë shëndetin duke parandaluar marrjen e vitaminës E të nevojshme.Vitamina E, që gjendet kryesisht në ushqimet e yndyrshme siç janë lajthitë, farat dhe vajrat, është një antioksidant i fuqishëm.


Ajo lufton radikalet e lira, molekulat e paqëndrueshme të oksigjenit që lirohen nga metabolizmi, që vijnë nga ajri i ndotur, duhani dhe rrezet e forta ultravjollce.

Shumë njerëz vazhdimisht mundohen të humbin në peshë, kështu ata eliminojnë ushqimet e shëndetshme me yndyra, dhe kjo u kushton mungesën e vitaminës E.
P.sh. 28 gram (1 ons) luledielli përmban 1/3 e nevojave ditore të vitaminës E për të rritur, ndërsa 28 gram bajame plotëson ½.

Vitamina E është një përbërës kompleks, në ushqim gjenden tetë tipa të ndryshme të vitaminës E. Ekspertët kanë vendosur që alfa tokoferoli, është më i përdorshmi prej formave të vitaminës E. Meshkujt dhe femrat mbi moshën 19 vjeçare kanë nevojë për 15 mg alfa-tokoferol në ditë.

Si të merret më shumë vitamina E:
Shtoni fara luledielli ose bajame sallatave
Hani bukë drithi të lyer me gjalpë lajthie
Përdorni vajin nga luledielli në vend të vajrave tjera
Kombinoni qumështin me pak yndyrë, mjaltë dhe bajame
Hani kokrra drithërash me vitaminë E
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Frika nga trashja e demshme per shendetin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Interneti dhe Kompjuteri :: shkrime-
Kërce tek: