pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Mrekullit e Kur'anit :

Shko poshtë 

a do te studionit kur'anin kerim po te beheshi dietar?
1. PO
80%
 80% [ 4 ]
2. NDOSHTA
20%
 20% [ 1 ]
3. JO
0%
 0% [ 0 ]
Totali i votave : 5
 

AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Mrekullit e Kur'anit :   Mon Nov 23, 2009 4:49 pm

[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.]Mrekullitë e Kur`anit!

--------------------------------------------------------------------------------

Statistika te nxjerra nga Dr. Tarik Suvejdan.

Se pari: Barazia

Fjala "Dunja" eshte cekur 115 here, sikurse që edhe fjala "Ahiret"(bota e amshueshme) eshte cekur 115 here.

Fjala "Melaike" eshte cekur 88 here, sikurse qe fjala "Shejatine"(shejtane, djaj) eshte cekur 88 here.

Fjala "Nas (njerez) eshte cekur 50 here, sikurse qe fjala "Enbija" (Pejgamber) eshte cekur 50 here.

Fjala "Salah" (reformimi, permiresim) eshte cekur 50 here, sikurse qe fjala "Fesad" (trazire) eshte cekur 50 here.

Fjala "Iblis" eshte cekur 11 here, sikurse qe fjala "El Istiadhe (kerkim mbrojtje tek Allahu nga djalli) eshte cekur 11 here.

Fjala "Muslimune" (muslimane) eshte cekur 41 here, sikurse qe fjala "Xhihad" (mund ne rrugen e Allahut) eshte cekur 41 here.

Fjala "Zekat" (lemoshe e detyrauar) eshte cekur 88 here, sikurse fjala "Berekeh" (bereqet, begati) eshte cekur 88 here.

Fjala "Muhammed" eshte cekur 4 here, sikurse qe fjala "Sheriat" eshte cekur 4 here.

Fjala "Imre'eh (grua) eshte cekur 24 here, sikurse qe edhe fjala "Rexhul" (burre) eshte cekur 24 here.

Fjala "El Hajah" (jete) eshte cekur 145 here, sikurse qe edhe fjala "El Mevt" (vdekje) eshte cekur 145 here.

Fjala "Es Salihat" (te mira. ndershme) esthe cekur 127 here, sikurse qe edhe fjala "Es Sejjiat" ( te keqija) eshte cekur 127 here.

Fjala "El Jusr" (lehtesim) eshte cekur 36 here derisa fjala "El Usr" (veshtiresi) eshte cekur 12 here.


Fjala "El Ebrar" (njerez te mire) eshte cekur 6 here, ndersa fjala "El Fuxh-xhar" (njerez te keqij) eshte cekur 3 here.

Fjala "El Xhehru" (berje diq sheshazi) eshte cekur 16 here, sikurse qe fjala "El Alanijeh" (qartazi, haptazi) eshte perdorur pokeshtu 16 here.

Fjala "El Mehabbeh" (dashuri) eshte perdorur 83 here sikurse qe fjala "Et Ta'ah" (respekt, nenshtrim) eshte perdorur 83 here.

Fjala "El Huda" (udhezim) eshte perdorur 79 here, sikurse qe fjala "Er Rrahmeh" (Meshire) eshte perdorur 79 here.

Fjala "Es Selam" (paqe) eshte cekur 50 here, sikurse qe edhe fjala "Et Tajjibat" (te mira) eshte cekur 50 here.

Fjala "Esh Shidde" (veshtiresi, vrazhdesi) eshte cekur 102 here, sikurse qe fjala "Es Sabru" (durim) eshte cekur 102 here.

Fjala "El Musibe" (fatkeqesi) eshte permendur 75 here, sikurse qe fjala "Esh Shukr" (falenderim per begati) eshte perdorur 75 here.

Fjala "El Xhezau" (shperblim) eshte perdorur 117 here, derisa fjala "El Magfireh" (falje) eshte cekur 234 here.


Se dyti:
Mbinatyrshmeria e Kur`anit

Namazi eshte cekur 5 here ne Kur`an, derisa edhe obligimet ditore te adhurimit jane 5.

Muajt jane permendur 12 here ne Kur`an, derisa edhe viti ka 12 muaj.

Dita eshte permendur 365 here ne Kur`an, sikurse qe edhe viti ka 365 dite.


Fjala "El Bahru" (det) eshte permendur 32 here. Perqindja e shifres se permendjes se fjales det ne raport me shifren e pergjithshme te permendjes se dy fjaleve El Bahru (det) (32 here) dhe El Erdu (toke) (13here ) eshte 32. (32 x 100 =3200/45 (deti dhe toka sebashku)= 71,111.

Fjala "El Erdu" (toke) ne Kur`an eshte cekur 13 here. Perqindja e shifres se cekjes se fjales El Erdu (toke) ne raport me shifren e pergjithshme te permendjes se dy fjaleve El Bahru (det, 32 here) dhe El Erdu (toke, 13 here) eshte 13. (13 x 100 =1300/45 (sa eshte perqindja e detit dhe tokes sebashku) =28,888.

Keto perqindje jane perqindjet reale te siperfaqes se detit dhe tokes se thate (pa uje te ketij planeti, ne te cilin jetojme).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Mrekullit e Kur'anit :
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Is hijackthis safe to use with other anit-spyware programs?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: feja islame :: kurani dhe tesfiri-
Kërce tek: