pershendetje , i nderuar vizitor ju ftojmë qe të regjistroheni ne forumin tone.
sepse nese jeni i rigjistruar i keni te gjitha te drejtat si qdo antar i rigjistruar ne nje forum , andaj regjistrohu sepse gjithqka do ta kesh me leht .

Ju falemnderit per Viziten ,
Ju falemnderit per Mirkuptimin .


Staffi i Kosovaschool ju uronë zbavitje te mir ne Forumin e Kosovaschool .


Mir se vini në Forumin e ..::KosovaSchool..:: !
 
ForumRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Metoda më e lehtë për mësimin e Kur'anit

Shko poshtë 

Sa eshte e nevojshme qe ta mesojm kur'anin?
1. aspak
0%
 0% [ 0 ]
2. pak
0%
 0% [ 0 ]
3. po e nevojshme
0%
 0% [ 0 ]
4.me se e nevojshme
3%
 3% [ 1 ]
5. me e rendesishme se qdo gje ne ket jetë
97%
 97% [ 28 ]
Totali i votave : 29
 

AutoriMesazh
attacknight
Web Master
Web Master
avatar

Postimet : 642
Piket : 3816
I antarsuar : 22/11/2009
Lokacioni : Vendi i All-llahut

MesazhTitulli: Metoda më e lehtë për mësimin e Kur'anit   Mon Nov 23, 2009 4:42 pm

[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this link.]


Metoda më e lehtë për mësimin e Kur'anit


Falënderojmë All-llahun dhe salatet dhe selamet i dërgojmë mbi shpirtin e të dërguarit tanë Muhammedit, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, familjen dhe të gjithë shokët e tij. Kjo metodë veçohet me atë se ia mundëson personit që ta mësoj mësimin shumë fortë, shpejtë dhe mbarimin e Kuranit për një kohë shumë të shkurtër. Ja pra në vijim një shembull i kësaj metode me një faqe të sures së El-Xhum'a:

1- Ajetin e parë e lexon njëzet herë:
2- Ajetin e dytë e lexon njëzet herë:
3- Ajetin e tretë e lexon njëzet herë:
4- Ajetin e katërt e lexon njëzet herë:
5- I lexon këto katër ajete prej fillimi deri në fund të bashkuara me qëllim për t'i bashkuar
6- Ajetin e pestë e lexon njëzet herë:
7- Ajetin e gjashtë e lexon njëzet herë:
8- Ajetin e shtatë e lexon njëzet herë:
9- Ajetin e tetë e lexon njëzet herë:
10- Ajetin e nëntë e lexon njëzet herë:
11- I lexon ajete prej të pestës deri te i teti njëzet herë që t'i lidhësh.
12- I lexon ajetet prej të parës deri te i teti njëzet herë që ta përsosësh (përforcosh) mirë këtë faqe.

Kështu i përmbahesh kësaj metode kur ta mësojsh çdo faqe të Kur'anit dhe mos mëso në ditë më shumë se tetë ajete që mos të të shtohen shumë shpejt faqet e pastaj të të humbet orientimi i të mësuarit dhe ti harrosh ata që ke mësuar.

Nëse nesër dua të mësoj faqe të re çka të bëj?

Nëse në ditën e nesërme dëshiron të mësosh faqe të re, para se të mësosh faqen e re me metodën si të tregova, lexoje faqen e vjetër njëzet herë që mësimi i djesh ëm të jetë i përforcuar në mend, pastaj dil tek faqja e re dhe mësoje ashtu si të tregova.

Si mundem të mësoj dhe të përsëris?

Mos e mëso Kur'anin pa përsëritje, sepse edhe nëse e mëson Kur'anin të tërë nga një faqe nga një faqe derisa sa ta kryesh, atëherë kur të duash t'i përsëritësh faqet që i ke mësuar në fillim do të shohësh se i ke harruar faqet çka i ke mësuar në fillim, metoda më e mirë është ajo që të mësosh faqe të reja dhe t'i përsërisësh faqet e vjetra.


Ndaje Kur'anin në tre pjesë, ashtu që çdo dhjetë xhuzë konsiderohet një pjesë, kurë të mësosh një faqe të re në ditë, përsëriti katër faqe të vjetra derisa të mësosh dhjetë xhuze, e kur t'i mësosh dhjetë xhuze të plota ndalohu nga të mësuarit faqe të reja një muaj të plotë, për të përsëritur ato që i ke mësuar, çdo ditë përsërit nga tetë faqe.


Dhe pas një muaj përsëritje, fillo të mësosh përsëri përmendësh duke mësuar nga një ose dy faqe sipas mundësisë dhe përsërit çdo ditë nga tetë faqe derisa t'i mësosh njëzet xhuze, e kur t'i mësosh atëherë ndalohu prej të mësuarit faqe të reja dy muaj, që t'i përsërisësh ato që i ke mësuar, e kur të kalojnë dy muaj duke përsëritur, fillo të mësosh përsëri përmendësh duke mësuar nga një ose dy faqe sipas mundësisë, dhe përsërit çdo ditë nga tetë faqe derisa ta kryesh tërë Kur'anin.


Kur ta kryesh tërë Kur'anin përsëriti vetëm dhjetë xhuzet e para një muaj të plotë, çdo ditë nga gjysmë xhuzi (10 faqe), e pastaj përsëriti njëzet xhuze (d.m.th dhjetë të parat që i përsërite pastaj ia shton edhe dhjetë të tjera e bëhen 20 xhuze) një muaj çdo ditë gjysmë xhuzi dhe lexo çdo ditë tetë faqe nga dhjetë xhuzet e vjetër dhe pastaj kalon në përsëritjen e xhuzit të fundit një muaj çdo ditë gjysmë xhuzi (10 faqe) dhe tetë faqe nga dhjetë xhuzet e para dhe tetë faqe nga njëzet xhuzet e reja.

Si ta përsëris tërë Kur'anin kur të mbaroj me këtë metodë?

Fillo ta përsëritësh tërë Kur'anin, çdo ditë nga dy xhuze duke i përsëritur nga tre herë në ditë, me këtë metodë do ta bësh hatme Kur'anin në çdo dy javë të përsëritur.


Me këtë metodë do të vazhdosh dhe do të shohësh se për një vit e ke mësuar tërë Kur'anin shumë mirë, vazhdoje këtë metodë një vjet të tërë.

Çka të bëj pas një viti pasi ta kam kryer Kur'anin?

Pas një viti, pasi ta përsosësh dhe ta kryesh përsëritjen e Kur'anit, le të jetë orari i përditshëm i leximit të Kur'anit ashtu si ka qenë orari i Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, i cili e ndante Kur'anin në shtatë pjesë d.m.th në shtatë ditë e bënte hatme Kur'anin fisnik, ka thënë Evs ibën Hudhejfe: "I pyeta shokët e të Dërguarit, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, se si e ndani në pjesë Kur'anin fisnik? Thanë: Tre sure, pesë sure, shtatë sure, nëntë sure, njëmbëdhjetë sure dhe hizbi mufassal prej sures Kaf deri në përfundim të Kur'anit." Transmeton Ahmedi.


Shpjegimi i kësaj është:
1- Në ditën e parë lexon prej sures Fatiha - deri në fundin e sures En-Nisa.
2- Në ditën e dytë lexon prej sures El- Maide deri në fundin e sures Et- Teube.
3- Në ditën e tretë lexon prej sures Junus deri në fund të sures En-Nahl
4- Në ditën e katërt lexon prej sures El-Isra deri në fund të sures El- Furkan.
5- Në ditën e pestë lexon prej sures Esh- Shuara deri në fund të sures Jasin.
6- Në ditën e gjashtë lexon prej sures Es-Saffat deri në fund të sures El- Huxhurat.
7- Në ditën e shtatë lexon prej sures Kaf deri në fund të sures En- Nas (Në fund të Kuranit).


E këtë pjesërim të Dërguarit, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, e kanë përmbledhë dijetarët islam në dy fjalë (Femjun bi shevkin)????? ??????? çdo shkronjë e këtyre dy fjalëve e simbolizon shkronjën e parë të sures nga e cila sure fillon pjesa e asaj ditës.

Si t'i dalloj ajetet e ngjashme (muteshabih) në Kur'an ?

Metoda ma e mirë që t'i dallosh ajetet e ngjashme është që ta marrësh Kurani Kerimin dhe t'i hapësh dy faqet në të cilat ndodhën përngjasimi dhe shikoje mirë dhe analizoje vetë se ku është dallimi dhe caktoi vetvetes një rregull që sa herë që ta përsërisësh të të përkujton çka është dallimi mes dy ajeteve.


Disa rregulla për mësimin përmendësh:


1. E ke të obliguar që mësimin ta bësh me ndonjë hoxhë, që të ta përmirëson leximin.
2. Mëso çdo ditë nga dy faqe, një pas namazit të sabahut dhe një pas namazit të iqindisë ose të akshamit, e me këtë metodë ke me e mësuar Kur'anin e plotë dhe të përforcuar brenda një viti, mirëpo nëse e shton sasinë e mësimit do të dobësohen mësimet e vjetra që i ke mësuar.
3. Mësimi përmendësh duhet bërë prej sures En-Nas deri në suren El-Bekare se kështu është më lehtë, e kurrë ta mësosh të gjithë Kur'anin atëherë përsëritja duhet bërë prej El-Bekares deri në En-Nas.
4. Mësimi përmendësh duhet të bëhet prej Kur'anit të botimit të njëjtë i cili ndihmon përforcimin e Kur'anit në mendje dhe përkujtimin e vendeve të ajeteve, fillimin dhe mbarimin e faqeve.
5. Çdo kush që e mëson Kuranin, në dy vitet e para i shpërndahet atë që e ka mësuar, e këtë e quan dijetarët (periudha e të mbledhurit), prandaj mos u brengos për harresat ose gabimet e tepërta që të ndodhin në Kur'an sepse kjo është periudhë e rëndë për t'u sprovuar, sikurse edhe shejtani në të ka pjesë të madhe ku do të mundohet që të ndalë nga të mësuarit e Kur'anit. Largoju këtyre vesveseve dhe vazhdo në mësimin e tij sepse Kur'ani është një thesar që nuk i jepet çdo kujt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://rebeli.super-forum.net
 
Metoda më e lehtë për mësimin e Kur'anit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Is hijackthis safe to use with other anit-spyware programs?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: feja islame :: kurani dhe tesfiri-
Kërce tek: